DSİ Haberler


Amasya Valisi Osman Varol Yedikır Su Ürünleri İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

07.10.2019

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda inceleme gerçekleştirerek, DSİ yetkililerinden yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler aldı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol'a, DSİ İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Uğur Yıldırım, DSİ 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak ve teknik heyet eşlik etti.

DSİ tarafından, 1989 yılında Amasya’nın Suluova ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Yedikır Barajı mansabında 150 dekar alana kurulan ve su ürünleri üretim ve besleme, balıklandırma çalışmaları, limnolojik etüd çalışmaları faaliyetleri gerçekleştirmekte ve değişik boyutlarda 41 adet havuz bulunmaktadır.

İstasyonda üretilen pullu sazan yavruları, baraj, göl ve göletlere bırakılmak üzere çeşitli illere gönderilmektedir. Bu yılki dağıtım çalışmaları, 05 Ekim 2019 Cumartesi günü 800.000 yavru balığın Altınkaya Baraj Gölüne atılmak üzere yola çıkması ile başladı.

Toplam havuz alanı 57 bin metrekare olan tesiste yumurtlama dönemine gelen anaç balıklara hipofiz hormonu uygulanarak sağım tekniğiyle tam kontrollü üretim metotları uygulanıyor.  Haziran-Temmuz aylarında 7 milyon adet pullu sazan larvası elde edilip Ekim ayına kadar beslenmesi sonrası 4-6 cm boyutlarına geldiği zaman programlanan baraj, göl ve göletlerine atılıyor.

Samsun, Trabzon, Sivas, Kayseri ve Artvin Bölgeleri’nde yapılan baraj ve göletlerin balıklandırılması, Yedikır Balıkçılık Tesisinden yapılırken, 1990 yılından 2019 yılına kadar 110 milyon adet pullu sazan yavrusu, bu bölgelerdeki baraj ve göllere bırakıldı.