DSİ Haberler


DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde Temel Yangın Eğitimi ve Tatbikatı Gerçekleştirildi

04.10.2019

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince yangın anında olası can ve mal kayıplarının önüne geçmek için personelin bilinçlenmesinin sağlanması amacıyla yerine getirilmesi zorunlu olan ‘Temel Yangın Eğitimi ve Tatbikatı’ 02.10.2019 tarihinde DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. 

Sivil Savunma Uzmanlığı’nca organize edilen ve Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli eğitmen tarafından verilen eğitime, yangın ekibinde görevli personel başta olmak üzere tüm şube müdürlüklerinden personel katıldı. 

Eğitimin Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda verilen ilk kısmında katılımcılara; itfaiye teşkilatı ve itfaiyenin görevleri, yangın çıkaran nedenler ve yangından korunma, yangın anında doğru davranış şekilleri, itfaiye gelene kadar yapılması gerekenler, yanıcı maddeler, yangın sınıfları ve safhaları, yangın söndürme maddeleri ve özellikleri ile portatif yangın söndürme cihazlarının kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgiler verildi. Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğü sahasında gerçekleştirilen eğitimin ikinci kısmında ise katılımcılara yangın söndürme tüplerinin nasıl kullanılacağı gösterilerek uygulama yapmaları sağlandı.