DSİ Haberler


Bitlis İli Ahlat İlçesi Çarho Deresinde Makineli Toplu Çalışma Devam Ediyor

02.10.2019

DSİ Genel Müdürlüğü olarak özellikle son 17 yılda devasa büyüklükte baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa ederek ve dereleri ıslah ederek bununla birlikte sosyal yaşam alanları oluşturarak vatandaşların istifadesine sunduk.

DSİ Bitlis iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bitlis ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Çarho Deresi Makineli Toplu Çalışma Islahı Taşkın Koruma Projesi Kapsamında Seviye %80

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Bitlis İli Ahlat İlçesi Çarho Deresinin (1,062 km)  ıslahı ve taşkın koruması kapsamında; 1.195 m servis yolu, 3.152 m³ sedde ve taş tahkimatı, 45.000 m³  yükleme yapılarak 1,062 km lik dere boyunca yaklaşık 35 hektar tarım arazisinin ıslahı ve taşkından korunması planlanmaktadır.

DSİ tarafından Bitlis İli Ahlat İlçesi Çarho Deresinde 15.07.2019 tarihinde çalışma başlatıldı. Şu an itibariyle işin % 80’i tamamlandı. Projenin 2019 sonu itibari ile tamamlanması planlanıyor. Bununla birlikte 1071 Malazgirt Zaferi Anma Tören alanında kalan 600 metrelik kısımda dere tanzimi ve taş tahkimatı yapılarak tören faaliyetinin organizasyonunu gerçekleştiren firmaya peyzaj düzenlenmesi için teslim edildi.