DSİ Haberler


Aydın Çine Ovası Sulaması Drenaj Kanalları Islah Çalışmaları Devam Ediyor

20.09.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aydın’a yaptığı yatırımlarla Aydın ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Aydın ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Aydın’ın eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri olan Çine İlçesi, Büyük Menderes havzasında yer alan  Çine Çayının suladığı verimli arazileriyle;  Ülkemiz tarımsal üretiminde önemli bir yere sahiptir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak ilçeye Baraj, Gölet ve Sulama tesislerinin yanı sıra Islah çalışmalarıyla da çiftçilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Çine de yapımı devam eden Çine Sulaması Drenaj Kanalları İşi kapsamında Çine sulama sahasında yer alan tahliye ve drenaj kanalları ile Karpuzlu ve Kargı Dereleri olmak üzere toplam 59 km tahliye kanalı yapılacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla 64.650 dekar arazinin drenajı yapılacak ve tarım arazilerinin taşkın riski azaltılacak.

Bu yıl itibariyle 33 km’lik kısımda kanal kazıları, 10 km alanda taş tahkimatı ve 37 adet menfez ayrıca Kargı Deresinde beton imalatları tamamlandı. Bununla birlikte arazi toplulaştırma işlemleri ile T5 tahliye kanalında sanat yapıları ve taş döşemesi devam ediyor. 

Çine ovası sulaması drenaj kanalları ıslah çalışmasında fiziki olarak % 45 gerçekleşme sağlandı. Çalışmaların 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.