DSİ Haberler


Ereğli’de 400 Bin Dekar Tarım Arazisi Modern Sulamaya Kavuşacak

18.09.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü görev sahasında yer alan Ereğli’de, İvriz Sağ Sahil ve Sol Sahil Sulama Projeleri ile yöre halkının modern sulamaya kavuşması amaçlanıyor.

İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme Projesi

247 bin 500 dekar tarım arazisini borulu şebeke sulamaya kavuşturacak olan İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme inşaatı kapsamında muhtelif çap ve özellikte 35 bin 150 m boru döşeme işi tamamlandı. 3 bin 350 metre kanal imalatının da yapıldığı işte yüzde 8 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Projenin 2022 yılında tamamlanması planlanıyor.

İvriz Sol Sahil Sulama Yenileme Projesi

152 bin 800 dekar tarım arazisini modern sulamaya kavuşturacak olan proje kapsamında 34 km ana boru hattı ve 420 km borulu sulama şebekesi inşa edilecek ve projeden 33 mahalle faydalanacak..

Söz konusu projeler sayesinde 16 bin kişiye istihdam olanağı ile yıllık 55 milyon TL gelir artışı sağlanacak.

Ereğli’de 400 Bin Dekar Sulama Şebekesi Yenilenecek

Modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya Ereğlisinde de çalışmalarımız devam ediyor. İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme projemize başladık. Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi kapsamında İvriz Sol Sahil Sulaması Yenileme inşaatına da başlayacağız. Her iki projenin tamamlanmasıyla toplamda 400 bin dekar tarım arazisi borulu şebeke sulamaya kavuşacak. Bölge tarımını daha ileriye taşıyacak ve bölge insanının kazancını da artıracak.

Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.