DSİ Haberler


Fethiye Ar-Ge Eğitim Tesislerinde Dolgu Ve Beton Barajlar Semineri Başladı

17.09.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığının DSİ 21. (Aydın) Bölge Müdürlüğümüz Fethiye Ar-Ge Eğitim Tesislerinde 16 – 20 Eylül tarihleri arasında düzenlediği “Dolgu ve Beton Barajlar Semineri” başladı. Seminer, Genel Müdür Yardımcımız Oğuz Kasap, DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif  Balta ve  Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap yaptığı konuşmada;

DSİ’nin okul olma misyonunun bu tip eğitimler sayesinde devam ettiğini ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap “Faaliyetlerimizi gelişen bilim, teknoloji ve mühendislik hizmetlerine zamanında ayak uydurarak sürdürebilmek amacıyla Genel Müdürlüğümüz kurulduğu ilk günden bu yana eğitim faaliyetlerine büyük önem vermiş ve bu özelliğiyle bir okul, bir marka ve bir aile haline gelmiştir.” dedi.  

Bölgelerimizin de yoğun katılım gerçekleştirdiği bu seminerin kişisel gelişim ve kurum hafızasına çok olumlu katkılar sağladığını belirten Kasap “Genel Müdürlüğümüzce bugüne kadar çeşitli büyüklükte ve amaçlarda 839 adet baraj tamamlanarak işletmeye alınmış olup yenilerinin inşasına da devam edilmektedir.  Yatırım Programındaki tüm baraj ve göletlerin tamamlanması ile birlikte depolama tesislerimizin sayısı neredeyse 2000’lere ulaşmaktadır. 

 Bu açıdan baraj mühendisliği bilgi birikimi ve tecrübesi konusunda Genel Müdürlüğümüz diğer ülkeler arasında da önemli bir yere sahiptir.  Bunun devamlılığını sağlamak için kendimizi sürekli geliştirmek gayretindeyiz.” dedi.

Oğuz Kasap sözlerini  “Bu programın hazırlanmasında katkı sağlayan başta Barajlar Dairesi Başkanımız Dinçer Aydoğan olmak üzere emeği geçen tüm ekibine, yine bu seminere ev sahipliği yapan Aydın Bölge Müdürümüz Mehmet Akif beye şahsım ve Genel Müdürlüğümüz adına teşekkür ediyor bu seminerin kuruluşumuz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” diyerek sonlandırdı.


Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan;

DSİ’nin baraj tasarım mühendisliği ve inşaatı konularında sadece Türkiye'de değil yurt dışında da adını duyurarak ülkemizin haklı gururu olduğuna ve her zaman ilklere imza attığına değinerek sözlerine başlayan Daire Başkanı Dinçer Aydoğan; “Baraj Mühendisliğine ilişkin faaliyetler kapsamında görev alan her kademedeki ülkemiz personelinin ve özel firmaların, kendi konularında uzmanlaşmasını, uluslararası platformda görev üstlenebilen, taahhütler verebilen ve dünyada sektörün gelişmesine ivme kazandıran bir düzeye gelmesini de beraberinde getirmiştir. Bugün Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen Baraj Mühendisliği uygulamalarının tasarım ve inşasında Türk Mühendis, Müşavir ve Müteahhitlerinin söz sahibi olması bunun en güzel ve gurur verici kanıtıdır.” dedi.

Konuşmasında DSİ projelerine de yer veren Aydoğan; “Bilindiği üzere geçmişte Keban, Karakaya ve Atatürk Barajlarını yapan teşkilatımız günümüzde de Deriner, Ermenek, Çine Adnan Menderes, Akköprü ve Ilısu Barajlarını başarı ile tamamlamıştır.

DSİ tarafından ülkemiz dışına da çıkılarak Cibuti Ambouli Dostluk Barajını da 2019 yılı içerisinde tamamladık.

Günümüzde Yusufeli, Silvan, Çetin, Aşağı Kaleköy gibi her alanda ve her tipteki barajlar DSİ ve özel sektör marifetiyle yapılmakta ve bu barajlar dünya da tartışılan ve takip edilen projeler arasında yer almaktadır.

  • Yusufeli barajı kemer barajlar tipinde gövde yüksekliği bakımından,
  • Çetin barajı katı baraj dolgu tipinde beton hacmi bakımından,
  • Aşağı Kaleköy barajı da asfalt çekirdekli dolgu barajlar tipinde gövde yüksekliği bakımından şu anda dünya sıralamasına girmiş durumdadır.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Dinçer Aydoğan konuşmasını seminer programında yer alan konulara değinerek sonlandırdı.