DSİ Haberler


Düzce’de Yaralar Sarılıyor

17.09.2019
DSİ Genel Müdürlüğü 18.07.2019 tarihinde Düzce’de meydana gelen taşkın felaketinin meydana getirdiği zararların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Suyun varlığı yaşamın varlığı anlamına geliyor. Ancak su kontrol edilemediğinde can ve mal kayıplarına sebep olan müthiş bir güce dönüşüyor. 

DSİ gerek taşkın kontrol gerekse ıslah çalışmaları kapsamında sel ve taşkınların yol açtığı can ve mal kayıplarının önüne geçmeye çalışıyor. 

Kurumumuz, vatandaşlarımızın sudan gelecek tehlikelere karşı korunması ve taşkınlardan kaynaklanan can mal kayıplarının asgariye indirilmesi gayesiyle büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürüyor.

Taşkın öncesinde aldığı tedbirlerle taşkın zararlarını asgariye indirmeye çalışan DSİ, taşkın esnasında ve taşkın sonrasında da yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Düzce’de 18.07.2019 tarihinde meydana gelen taşkın felaketinin meydana getirdiği zararların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Taşkın Sonrası Makinalı Çalışmalar Devam Ediyor

Düzce İli, Akçakoca ve Cumayeri İlçelerinde 17.07.2019 tarihinde öğleden sonra başlayan kuvvetli yağışın, 18.07.2019 günü sabah saatlerinden itibaren şiddetini artırması ve kesintisiz olarak devam etmesi ilçe merkezinde ve köylerde taşkın zararlarına neden oldu.

Söz konusu taşkınlardan Cumayeri İlçesine bağlı 8 adet köy (Dokuzdeğirmen, Yeşiltepe, Üvezbeli, Hamascık, Mısırlık, Büyükmelen, Esentepe, Harmankaya Köyleri) Akçakoca İlçesinde 9 adet Köy ( Karatavuk, Esmahanım, Uğurlu, Arabacı, Sarıyayla, Melenağzı, Dilaver, Kurukavak ve Edilli Köyleri) ile Akçakoca ve Cumayeri İlçe Merkezleri etkilendi.

Dere yataklarının her iki sahilinde de yerleşimlerin yer aldığı Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu Köyleri, taşkınlardan en çok etkilenen yerleşimler oldu. Diğer ilçe ve köylerde ise yerleşim yeri, tarım arazileri ve alt yapı tesisleri zarar gördü.

En büyük hasarın yaşandığı Esmahanım ve Uğurlu Köylerinde, köy yerleşim yerlerinin dere yatakları ve taşkın yayılım alanı içerisinde olması sebebiyle gelen rüsubat, derenin yatak kapasitesini tamamen doldurarak taşkının yerleşim yeri ve arazilere yayılmasına sebep oldu. Bunu neticesinde can kayıpları ve büyük maddi hasarlar meydana geldi.

Düzce’de Çalışmalarımız Aralıksız Devam Ediyor

Yaşanan taşkın felaketine anında müdahale eden DSİ Genel Müdürlüğü, taşkın zararların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.

DSİ Genel Müdürlüğü; 14 adet ekskavatör, 8 adet dozer, 1 adet draglayn (sallama) ekskavatör, 4 adet kamyon ve 60 kişiden oluşan ekip ile taşkın yaşanan derelerde yatak temizliği ve şev tanzimi çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmalar Kapsamında;

  • Akçakoca İlçesi Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu Köyleri içerisinden geçen Esmahanım, Kıran ve Gubi Derelerinde toplam 14 km’lik yatak temizliği ve tanzim çalışmaları sürdürülüyor.

  • Akçakoca Esmahanım, Uğurlu Köyleri ile Merkez Musababa Köylerinin kullanım suyu için 3 adet sondaj kuyusu açıldı.

  • Cumayeri İlçesi Mısırlık Köyü içerisinden geçen Mısırlık Deresinde yaklaşık 2 km’lik güzergâhta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları tamamlandı.

  • Gölyaka İlçesi Hacıyakup Köyü içerisinden geçen Kavlağan Deresinde yaklaşık 1 km’lik güzergâhta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları tamamlandı.

  • Akçakoca İlçe Merkezi Sarma Deresi üzerindeki 10 km’lik güzergâhta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları tamamlandı.

  • Akçakoca İlçesi Melenağzı Köyünde draglayn (sallama) ekskavatörle deniz deşarj bağlantısı temizleniyor.

  • Akçakoca İlçesi Göktepe - Arabacı Köyleri arasında yer alan ve taşkın sırasında yıkılan köprünün yerine yeni köprü yapım çalışmaları devam ediyor.

  • Cumayeri İlçesi Dokuzdeğirmen Köyü içerisinden geçen Abaza Deresinde yaklaşık 4 km’lik güzergâhta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları devam ediyor.

  • Düzce İl Merkezi içerisinden geçen Asarsuyu Deresinde 2,2 km’lik güzergâhta yatak temizliği çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca, Gölyaka ve Cumayeri İlçelerinde Büyük Melen Çayında draglayn (sallama) ekskavatörle yaklaşık 10 km’lik güzergâhta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları yapılacak.