DSİ Haberler


Kars Valimiz Türker Öksüz, Karakurt Barajı ve HES Projesini İnceledi

02.08.2019

Kars Valimiz Türker Öksüz, Kars İli Sarıkamış İlçesi sınırlarında Aras Nehri üzerinde yapımı devam eden Karakurt Barajı ve HES Projesinde incelemelerde bulunmak üzere baraj inşaatı şantiyesini ziyaret etti. DSİ 24. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’ın da eşlik ettiği ziyaret sırasında, projenin lisans sahibi Bilsev Enerji Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Serkan Karakuş tarafından yapılan bilgilendirme sunumundan sonra şantiyedeki çalışmalar incelendi.

Karakurt Barajı ve HES Projesi, Aras havzasındaki en büyük tesis olarak, yatırım bedeli 238 milyon dolar ($) (yaklaşık 1,350 milyar lira) olan Karakurt Barajı ve HES projesinin, fiziki ilerlemesi %75 seviyesinde olup, mevcut durumda 180 milyon dolar ($) (1,025 milyar lira) harcama yapılmıştır. Projenin inşaat çalışmalarına 01.07.2016 tarihinde başlamış olup, 2019 yılı sonunda su tutmaya başlanması ve 2020 yılı ilk çeyreğinde işletmeye geçmesi planlanmaktadır.

Karakurt Barajı, temelden 142 m yüksekliğinde, 600 milyon m3 depolama ve 450 milyon m3 aktif hacme sahip, Türkiye’de asfalt çekirdekli kaya dolgu tipinde dizayn edilen ve inşaatı tamamlanacak olan ilk baraj olma özelliğine haizdir. Karakurt Barajı ve HES Projesinin toplam kurulu gücü 99,50 MW olup, ortalama yıllık 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecektir.

Yıllık enerji geliri yaklaşık 30 milyon dolar ($) (171 milyon lira) olup, elektro-mekanik ekipmanı tamamen yerli olan ilk baraj olma özelliğine de sahiptir. Karakurt Barajının tamamlanmasıyla birlikte Aras Nehrinde her yıl yaşanan ve önemli zararlara yol açan taşkınlar önlenecek, sürüntü maddesi taşınması azalacak, Iğdır Ovası Sulamasına kurak aylarda düzenli sulama suyu sağlanmış olacaktır. 

Valimiz Türker Öksüz yaptıkları değerlendirmede; dışa bağımlı olduğumuz enerji alanında kendi öz kaynaklarımızdan yılda 346 milyon kilovatsaat enerji üretilerek bu günkü kur üzerinden yılda 171 milyon lira ekonomik katkı sunacak, taşkın sorunlarını azaltacak, sulamaya düzenli su temini sağlayacak bu projenin çok önemli yatırım olduğunu, bunu gerçekleştirirken etkilenen vatandaşlarımızı da mağdur etmeden yapılmasının önemli olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyorum. dedi.