DSİ Haberler


Niğde’de Sulama Yatırımları Devam Ediyor

19.07.2019
DSİ Genel Müdürlüğü, Niğde iline yaptığı yatırımlarla, ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine katkı sunmaya devam ediyor.

Tarım arazilerinin vahşi sulama yöntemlerinden kurtarılması, modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması, inşa edilen borulu şebeke sulamalar ile su tasarrufunun artırılması ve topraktan alınan verimin yükseltilmesi amacıyla yürütülen sulama yatırımları, tüm yurtta olduğu gibi Niğde’ de tüm hızıyla devam ediyor.

Üçkapılı deresi üzerine inşa edilen, temelden 47 metre yüksekliğe ve 3,41 milyon m³ su depolama hacmine sahip olan Niğde Çamardı Ören Göleti 2016 yılında tamamlandı. İnşaatı devam eden sulama projesi de tamamlandığında 15 bin 710 dekar tarım arazisi borulu şebeke ile sulamaya kavuşacak.

Niğde Çamardı Ören Göleti Sulaması projesi kapsamında 12 bin 500 metre çelik boru, 75 bin metre değişik çaplarda HDPE boru ve 750 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Yüzde 91 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı sulama hattından 1 ilçe ve 10 adet köy faydalanacak.

Önceliğimiz Modern Sulama

Ülkemizin tarım ülkesi kimliğini koruması ve sulanabilir tarım arazilerinde modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün büyük bir gayretle çalıştığını söyleyen Genel Müdür Mevlüt Aydın, ”Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Niğde ilimizde de bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Plan ve proje aşamasında olan sulamalarımızda mevcut. Bu çalışmalarımız bölge tarımına bölge çiftçisine doğrudan fayda sağlayacaktır” dedi.

Söz konusu proje ile bin 600 kişiye istihdam ve 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 500 bin TL gelir artışı sağlanacağını ifade eden Aydın,” DSİ ailesi olarak ülke tarımına katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Büyük küçük tüm projelerimizde bize destek veren Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.