DSİ Haberler


Türkiye’nin En Büyük 2. İçmesuyu Projesinde İsale Hattı Test Ediliyor

18.07.2019
Düzbağ Projesi ile içme suyunun maliyeti yüzde 75 düşecek.

Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük 2. içme suyu projesi olan Düzbağ Projesi kapsamında tamamlanan isale hattına test amaçlı su verildi. Testlerin tamamlanarak şehre suyun verilmesi ile Gaziantep’te içme suyu temin maliyetleri yaklaşık yüzde 75 oranında düşecek.

Düzbağ projesi ile Göksu nehrinden alınacak yıllık 96,60 milyon m³ su Gaziantep’e iletilecek. Proje kapsamında regülatör, terfi merkezi, isale hattı, iletim hattı, dağıtım hattı ve tünel imalatları bulunuyor.

İsale Hattına Su Verilerek Test Ediliyor

2017 yılında başlayan inşaat çalışmaları çerçevesinde 81.581 metrelik isale hattının tamamı bitirilerek, hatta su verildi ve test çalışmalarına başlandı. Ayrıca proje kapsamında 13 bin 974 metre iletim hattı, 632 metre terfi hattı, 2 bin 659 metre dağıtım hattı, 400 metre Mizmilli deplasesi ve 12 bin 78 metre Kartalkaya terfi yenilemesi olmak üzere toplam 111 bin 324 metrelik boru hattı döşendi.

Suriyeli misafirlerimizin de yoğun bir şekilde bulunduğu bu ilimizde içme suyu anlamında sıkıntıya son vermek maksadıyla bu projeyi geliştirdik. Şu an isale hattında test çalışmaları sürüyor. Testlerin tamamlanmasından sonra Gaziantep’e kaynak suyu kalitesinde içme, kullanma ve endüstriyel su verilecek.

Suyun Maliyeti Yüzde 75 Düşecek

Düzbağ Projesi’nde içme suyu ilk aşamada Göksu çayından regülatör vasıtasıyla alınacak. Bu aşamada Gaziantep suya yüzde 75 mertebesinde daha uygun maliyetle kavuşacak. Düzbağ Barajının bitmesiyle de şehre verilen su yılda 173,60 milyon m³’e yükselecek ve tamamen cazibeyle yani herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantepli vatandaşlarımız bu suya kavuşmuş olacak.

Projeye 1,2 Milyar Lira Harcandı

Gaziantep Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı Projesi inşaatında genel iş ilerlemesi yüzde 90 seviyesinde. Bugüne kadar proje kapsamında 1,2 Milyar TL harcama yapıldı.