DSİ Haberler


Hatay DSİ Projelerinde İnceleme

17.07.2019

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve beraberindeki heyet Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğünce Hatay’da yapımı planlanan ve devam eden bazı projelerde inceleme ve değerlendirmelerde bulundu.

Mustafa Kemal Paşa Göleti ile 920 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Hatay İli Antakya İlçesinde Mustafa Kemal Paşa Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yer alan Mustafa Kemal Paşa Göleti’nde gövde inşaatının ve regülatör yapısının yapılacağı yerlerde incelemeler yapılmıştır.

3.366.860 TL İhale bedeli olan proje kapsamında; homojen toprak dolgu tipindeki göletin gövde altı sıyırma kazıları, derivasyon-dipsavak beton kaplı cebri boru yapısı, gövde dolguları, enjeksiyon imalatları, dolusavak sıyırma kazıları, dolusavak yapısı, dipsavak yapısı (vana odası imalatları), enerji nakil hattı (ENH), kret ulaşım yolu ve vana odası ulaşım yolu yapılacaktır. Proje ile 920 dekarlık tarım arazisi sulanacaktır.

Büyük Karaçay Barajı İkmal İnşaatı Hızlanıyor, Köprülerde Çalışmalar Devam Ediyor

Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipindeki Büyükkaraçay Barajı ile 35 540 dekar alanda tarımsal sulama, 123 000 m³/gün’lük içme suyu ve yılda 15,00 Gw enerji üretimi sağlanacak. Baraj bu faydalarının yanı sıra taşkın kontrol amacına da hizmet edecektir. Proje kapsamında bugüne kadar; Baraj gövdesi, önyüz betonu, parapet betonu, plinth betonu, dolusavak, dolusavak köprüsü ve deşarj kanalı imalatları, su alma yapısı, dipsavak tüneli içerisi mekanik aksam montajı dahil tamamlanmıştır. 

Çamlıyayla – Büyükoba relekasyon yolu ile Yeniköy – Seldiren relekasyon yolu imalatları da tamamlanmıştır. Kaçan deresinde 3 adet ıslah sekisi yapılmıştır. Seldiren – Yeniköy bağlantısını sağlayacak ilave köprü ve Çamlıyayla – Büyükoba rölekasyon yolu Km:4+550 de yapılacak projeli köprülerinin prekast elemanları yerleştirilmiş olup, tabliye betonu dökülmektedir.