DSİ Haberler


Yenişehir Ovası’ndaki Taban Suyu Yüksekliği ile İlgili Sorunlar Çözülüyor

12.07.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bursa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Bursa ilimizde nasibini aldı.

DSİ olarak Yeşil Bursa’nın münbit topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bursa Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında kalan 50.000 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet eden Yenişehir Ovası YAS Sulamasında problem teşkil eden yüksek taban suyunu bitki kök bölgesinden uzaklaştıracak olan 3+200 km uzunluğundaki Ulu ana drenaj kanalının açılmasına 2019 yılı makinalı çalışma programı kapsamında başlanıldı.

25 Haziran’da başlanılan çalışmalar 12 adet iş makinası ve 15 personel ile yürütülmektedir. Çalışmaların Eylül ayı içerinde tamamlanmasının hedeflenmekte olup yapılan çalışmayla söz konusu sulama sahası içerisinde kalan Söylemiş, Yolören, Çayır mahallelerindeki tarım arazilerinin taban suyu probleminin çözümüyle birlikte birim alandan daha fazla mahsul üretiminin gerçekleşmesi hedeflenmektedir.