DSİ Haberler


Kızıl Alevlerin Yeşil Savaşçıları İşbaşında

11.07.2019
Orman yangınlarına karşı DSİ ekipleri destek veriyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaz aylarıyla birlikte Türkiye’nin dört yanında artan orman yangınlarına karşı orman teşkilatının yanında destek oluyor. Kızıl alevlerin yeşil savaşçıları, yangınlara karşı hem ekipman hem de personel anlamında desteğini esirgemiyor.

DSİ Ekipleri Ön Saflarda Yangınla Savaştı

Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen yangınlara karşı DSİ ekiplerimiz etkin şekilde müdahale etmektdir. Bu müdahalenin örneklerinden birisini de geçen hafta sonu İzmir Çandarlı ve Menderes’teki yangınların kontrol altına alınmasında gördük. DSİ ekipleri orman teşkilatımız ile birlikte ön saflarda yer alarak yangınla savaştı.

DSİ inşa ettiği baraj, gölet ve sulama projeleriyle Türk tarımının kalkınmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Ayrıca, Ülkemizin sahip olduğu orman servetinin korunmasına yönelik bu çabaları gerçekten takdir topluyor. DSİ, İzmir’deki yangınlara hafta sonu olmasına rağmen destek çağrısı gelir gelmez duyarsız kalmadı. Önce Dikili’ye giden ve orada ki yangın kontrol altına alınır alınmaz Özdere’ye geçen DSİ ekipleri, söndürme çalışmalarına 2 tır, 2 dozer, 1 öncü araç ve 6 personeli ile destek verdi.

Gölet Ve Barajlar Helikopterler İçin Kullanıma Açılıyor

DSİ’nin inşa ettiği baraj ve göletler sadece sulama için kullanılmamaktadır. Bu tesisler acil durumlarda su deposu görevini de üstleniyor. Bazen alevler deniz ve göllere çok uzakta olabiliyor. Oysa yangına müdahalede zaman çok önemli. Baraj ve göletlerimiz böyle durumlarda sık sık Orman Genel Müdürlüğümüzün helikopterlerine açılıyor ve yangınlarda etkin şekilde kullanılıyor.