DSİ Haberler


DSİ Genel Müdürlük Heyeti Tuzluca Ünlendi Ve Kars Barajında İncelemelerde Bulundu

11.07.2019

DSİ Genel Müdürlüğümüz Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı ile Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanlığından oluşan heyet, Iğdır Tuzluca Ünlendi Barajı İnşaatında ve Kars Barajında incelemelerde bulundu.

 

Iğdır Tuzluca Ünlendi Barajı, Iğdır İl Merkezi, Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık İlçeleri ve Hoşhaber, Halfeli, Melekli, Taşburun Beldeleri ile 70 köyün 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşılamak ve 97.720 dekar alanın sulanmasına hizmet edecek bir proje olup, yüklenicinin mali acziyet  içerisine düşmesi ve işi sözleşme hükümleri doğrultusunda yapamaması nedeniyle feshi sonrası işin biran önce tekrar ihale edilebilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 


Kars Barajımız ise, yapımı tamamlanarak 18.07.2018 tarihinde su tutma işlemi gerçekleştirilen, 475.000 dekar tarımsal araziye sulama suyu temin edecek olan bir projedir. Projelere ait tüm çalışmaların tamamlanması halinde her iki projenin de bölgenin ve ülkemizin ekonomisine, refahına, sosyal yaşamına, istihdamına ve tarımına çok önemli katkı sunacağı açıktır.