DSİ Haberler


Bayburt Soğukgöze Göleti Su Tutmaya Başladı

08.07.2019
Bayburt ilimizde inşaatı tamamlanan 2 250 dekar zirai araziyi su ile buluşturacak olan Bayburt Soğukgöze Göleti su tutmaya başladı.

DSİ 22. (Trabzon) Bölge Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla Bayburt ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bayburt ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 


Su Tutmaya Başladı

DSİ olarak Bayburt ilimizde son 16 yılda 6 baraj inşa ettik. Bununla birlikte 73.050 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açılan arazilerden çiftçilerimize yıllık 27 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 42 adet derenin ıslahını tamamladık. Bu kapsamda Bayburt ilimizin merkeze bağlı Soğukgöze Köyü’nde inşaat çalışmaları tamamlanarak, geçici kabul aşamasında olan Soğukgöze Göleti, su tutmaya başladı.

Ekonomiye Büyük Katkı

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Soğukgöze Barajı’nın yüksekliği 35 metre olup, 0,241 hm³ gövde hacmiyle Bayburt’un ekonomisine dekar başına 700 TL zirai gelir artışı sağlayacaktır. Su tutmasıyla birlikte Bayburtlu çiftçilerimizde ayrı bir heyecan yaratan söz konusu gölet,  ülke ekonomisine ise yıllık 1.575.000 TL katkı sağlayacaktır.