DSİ Haberler


“Su Hayattır, Can Almasın”

08.07.2019
Havaların ısınmasıyla vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda oluşan boğulma vakalarına karşı alınan tedbirler paylaşıldı.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın tarafından yapılan açıklamada, sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderilmektedir. Aynı zamanda basın, kamu spotu, SMS yolu ile sistemde kayıtlı kişilere uyarıların yapılması, baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulması ve okullarda öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarının da yapıldığını dile getirdi.

Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlike oluşturan faktörlerin sıralandığı açıklamada, "Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, Su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, "Özellikle yaz aylarında, Bölgemizde havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ’ce çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaktadır. Göl alanı içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması, sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına, girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir.

Ve unutulmamalıdır ki ‘Her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen ortalama 100 çocuk ve gencimiz can vermektedir.’dedi.

Ve diyoruz ki ‘Su Hayattır, Can Almasın’