DSİ Haberler


Su Yönetimi Genel Müdürü DSİ 24. Bölge Müdürlüğü’nde

03.07.2019

4 Temmuz 2019 tarihinde Saat: 09.30 ‘da Kars Park Otelde gerçekleştirilecek Aras Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi’nin Kapanış Toplantısına katılmak üzere Kars’a gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürümüz Bilal Diken ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Dairesi Başkanı Maruf Aras, DSİ 24. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında yapılan çalışmalarla alakalı istişarede bulunuldu.

Aras Havzası Taşkın Yönetim Planı Hazırlandı

 Aras Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi Kars, Ardahan ve Iğdır illerinin tamamıma yakınını,  Ağrı ve Erzurum illerinin bir kısmını kapsamaktadır.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Taşkın Yönetim Planlarını Hazırlıyor

Taşkın Yönetim Planı ile taşkın riski ön değerlendirmesi, taşkın tehlike haritaları ve taşkın risk haritalarının çıktıları kullanılarak, taşkın öncesi, taşkın anı ve taşkın sonrasında yapılması gereken çalışmaların, alınacak önlemlerin ve taşkından korunma hususunda yatırımların yönlendirilebilmesi hedeflenmektedir.

Ülkemizin 25 Havzası için Taşkın Yönetim Planlarının 2021 yılına kadar tamamlanması hedeflenmektedir. Bu maksatla, Aras Havzası ile birlikte Yeşilırmak, Antalya, Ceyhan, Sakarya ve Susurluk Havzalarında olmak üzere 6 havzada Taşkın Yönetim Planı hazırlanmıştır. 17 havzada çalışmalar devam etmektedir. Aras Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi 2016 yılında başlamış olup 2019 yılında tamamlanmıştır.