DSİ Haberler


Ödemiş’te Aktaş Bereketi

27.06.2019
Aktaş Barajı’ndan bu yaz Ödemiş Ovasına ilk kez su verilecek; 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisi modern sulama ile buluşacak

17,25 milyon m3 su biriken Aktaş Barajı’ndan bu yaz Ödemiş Ovasına ilk kez su verilecek;  çiftçi bayram edecek. 15 bin 800 dekar verimli tarım arazini modern sulama ile buluşturacak baraj bu yaz bölge üreticisine yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazandıracak

Geçen yıl tamamlanarak su tutulmaya başlanan Aktaş Barajı’nda tam 17 milyon 250 bin m3 su birikti ve sulama hattındaki son kontrolleri yapılmaktadır. Bu yaz 15 bin 800 dekar araziye can suyu vererek Ödemiş ovasına bereket katacağız.

Üretici bayram edecek

Su sıkıntısı çeken bölgenin kaderini değiştirecek proje bu yazdan itibaren bölge üreticisinin yüzünü güldürecek. Üreticiye bir yılda 2. hatta 3. Ürün hasadı olanağı sağlayacak proje sulama maliyetlerini düşürecek, tarlalarda % 40 ile 60 arası verim artışı sağlayacak.

Ödemişli üretici bu yaz Aktaş Barajı ve Sulaması projesinin devreye girmesiyle 13 milyon 848 bin lira daha fazla kazanacak. Proje ayrıca 1350 kişiye de istihdam olanağı yaratacak.

Bir yandan Aktaş Barajını sulama projesine bağlayan isale hattı üzerindeki çalışmalar devam ederken bir yandan da sulama kanalları üzerindeki son kontrolleri yapılmaktadır. Ödemiş’in Karaköy Beldesi yakınlarındaki Aktaş Çayı üzerine kurulan barajın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde inşa edildi. Barajın gövde inşaatı kapsamında 4.79 milyon m3’lük dolgu yapıldı. Temelden yüksekliği 105 metre olan baraj 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisini 2019 yazında tarihinde ilk kez modern sulama ile tanıştıracaktır. 44.38 milyon m3 su tutma hacmine sahip olacak Aktaş Barajı Ödemiş  İlçesine bağlı; İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy Beldesi’ndeki arazileri sulayacaktır.