DSİ Haberler


Proje İnşaat Dairesi Ve İşletme Bakım Dairesi Başkanları Bursa Bölge Müdürlüğü'nde İncelemede Bulundular

26.06.2019

Genel Müdürlüğümüz Proje İnşaat Daire Başkanı Ali Gökyel, İşletme ve Bakım Daire Başkanı Dr. Mehmet Uğur, DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayat Çelenk ve İşletme Bakım Daire Başkan Yardımcısı Hakkı Kılavuz ve beraberlerindeki teknik heyetle birlikte DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürlüğünde incelemelerde bulundu.

Heyet ilk önce bulunan kapalı sulama sistemlerindeki su alma yapılarının (hidrant) çıkışlarında kullanılacak olan ön ödemeli sayaçların merkez atölyemizde otomatik kaynak ile imalatı yapılan ikili, dörtlü ve altı çıkışlı kollektörleri yerinde inceledi. Bölge Müdürümüz Hayati Çelenk, tasarımı idaremizce geliştirilen otomatik kaynak makinasıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Teknik heyet ardından Karacabey’e giderek toplam 167.000 dekar zirai alanın sulanmasını sağlayan Karacabey Pompaj Sulamasının 43.500 dekarlık kısmındaki zirai alanı klasik sulama sistemiyle sulanmasına hizmet eden Kepekler Pompaj Sulama Tesisine geçti. 

Tesisin rehabilitasyon yapılarak kapalı borulu şebeke sistemine alınması ve su kaynağını oluşturan DSİ 25. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında kalan Manyas Gölü Kuyruk suyundan faydalanabilmesi için Balıkesir Bölge Müdürü Rahmi Şahin ve Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nden gelen teknik heyetle birlikte karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu.

Heyet son olarak İznik 2. Merhale Projesi kapsamında yer alan 47.700 dekar zirai alanın sulanmasına hizmet eden İznik Gölyaka, Akharem, Dutluca, Sölöz ve Orhangazi 2.Pompaj Tesislerinde ve klasik ana kanallarda incelemelerde bulundu.