DSİ Haberler


Balıkesir Altıeylül Bahçedere Göleti Ve Sulaması Tamamlandı

21.06.2019

DSİ Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Balıkesir ilimizde nasibini aldı.

Balıkesir Altıeylül Bahçedere Göleti ve Sulaması tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan Bahçedere Göleti ve Sulaması kapsamında 2019 yılı sulama sezonunun başlaması ile birlikte 2 bin 300 dekar tarım arazisinin tamamına sulama suyu verilmeye başlandı.

Temelden yüksekliği 28 metre olan ve 1,12 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan Balıkesir Bahçedere Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile birlikte 2019 birim fiyatları ile dekar başına 1.606 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 3.091.061 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.