DSİ Haberler


Mardin Ovası Fırat'ın Suyuyla Buluşacak

20.06.2019
Türkiye'nin en büyük suni nehri olan 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar ana kanalının tamamlanmasının ardından Fırat'ın suyunu biriktirecek Mardin depolama tesisinin yapımı hızla sürüyor

Atatürk Barajından alınacak suyun, Derik'te 340 milyon liraya inşa edilen 254 milyon metreküp kapasiteye sahip depoda toplanmasıyla, 834 bin 380 dekar arazinin sulanması sağlanacak, Mardin adeta denize kavuşacak

Bölgenin suya kavuşmasıyla yılda 3 ürün alınabilecek ve bu sayede çiftçi zenginleşecek


Mardin, Derik ilçesinde inşa edilen, 254 milyon metreküp suyu depolayacak tesisin tamamlanmasıyla adeta denize kavuşacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin verimli topraklarını suyla buluşturup, yöre insanının gelirinin artırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğünce yoğun çalışma yürütülüyor.


Bu kapsamda Türkiye'nin en büyük suni nehri olan 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar ana kanalının tamamlanmasının ardından Fırat'ın suyunu biriktirecek Mardin depolama tesisi inşa ediliyor.


Atatürk Barajından alınacak su, Derik'te 340 milyon liraya inşa edilen 254 milyon metreküp kapasiteye sahip depoda toplanacak.

20 metre yüksekliğinde


Fırat'ın suyunu biriktirecek Mardin depolama tesisinin yapımı devam ediyor. Derik ilçesine bağlı Ambarlı ve Boyaklı köylerinin güneyinde inşa edilen tesiste yaklaşık 254 milyon metreküp suyun toplanacağını ifade eden Aydın, 20 metre yüksekliğindeki depoda seddenin de yaklaşık 12 bin 800 metre oldu.

834 bin dekarı sulayacak

Projede yüzde 65 fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu proje ile ilk aşamada 135 milyon metreküp daha sonra ise 254 milyon metreküp su depolanarak 834 bin 380 dekar arazinin sulanması sağlanacak. İşin maliyeti, uygulama yılı fiyatlarına göre yaklaşık 340 milyon liradır.

Atatürk Barajı'ndan getirilecek suyun sulama mevsiminde pompajlı sahalara verilmesi ile Mardin Ovasının verimli topakları suya kavuşturulacak. Sulama tesislerinin tamamlanması, bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişimine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracak. Bölgedeki bereketli toprakları suyla buluşturduğumuz zaman verim daha da katlanacak. Modern sulama sistemine geçilmesiyle yılda 3 ürün alınabilecek ve bu sayede çiftçi zenginleşecek. Dünyaya gıda üreten ve ihraç eden merkez haline gelecek.