DSİ Haberler


Aksaray’da Sulama Yatırımları Devam Ediyor

20.06.2019
Aksaray’da 2019 yılında 5 bin 116 dekar tarım arazisi daha borulu sistem sulamaya kavuştu.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aksaray iline yaptığı yatırımlarla, ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine katkı sunmaya devam ediyor.

268 bin 280 dekar sulama sahası bulunan Aksaray’da mevcut durumda 11 bin dekar tarım arazisi borulu şebeke sulanmaktadır. İnşaatları devam eden Aksaray Uluırmak (Mamasın) Sulaması Yenileme Projesi, Ortaköy Harmandalı Göleti ve Sulaması, Gülağaç Sofular Göleti ve Sulaması işlerinin tamamlanması ile toplam 216 bin 500 dekar tarım arazisi modern sulama sistemine kavuşacaktır. Verimlilikte yüzde 20-30 artış, harcanan suda ise yüzde 40-60 oranında tasarruf sağlayan modern sulama sistemine geçilmesi ile bölge çiftçisinin geliri ve refah seviyesi yükselecek ve ülke ekonomisine de katkı sunulmuş olacaktır.

Aksaray’da 2019 yılında 5 bin 116 dekar tarım arazisi daha borulu sistem sulamaya kavuştu

2018 yılı içerisinde inşaatları tamamlanan “Altınkaya Göleti ve Sulaması” ile “Sarıyahşi Sırabük-2 Göleti ve Sulaması” 17 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonu ile birlikte tarım arazilerine su vermeye başladı. İki göletten şuana kadar 840 bin m3 su verildi. Ayrıca Güzelyurt Göleti Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi ile klasik sistemle sulanan bin 986 dekar tarım arazisi borulu şebekeye alındı. Böylece Aksaray’da 2019 yılı içerisinde toplam 5 bin 116 dekar tarım arazisi modern sulama sistemine kavuşmuş oldu.

Aksaray Altınkaya Göleti ve Sulaması Özellikleri:

Temelden Yükseklik: 29 metre

Depo Hacmi: 1 milyon m3

Sulama Faydası: Bin 220 dekar

Sarıyahşi Sırabük-2 Göleti ve Sulaması Özellikleri:

Temelden Yükseklik: 29 metre

Depo Hacmi: 440 bin m3

Sulama Faydası: Bin 910 dekar

Klasik sistem sulamaların, yüksek su kaybı, düşük verimlilik, erozyona sebep olma, bakım onarım maliyetlerinin yüksek olması gibi birçok olumsuz yönü bulunuyor. Bu nedenlerle, tüm ülkede modern sulama sistemlerine geçmek için büyük çaba gösteriliyor. Aksaray ilimizde devam eden büyük sulama projelerimiz var. Önümüzdeki yıllarda ilimizdeki sulanabilir arazilerinin büyük kısmı borulu sistem sulamaya kavuşmuş olacak.

Bu kapsamda Uluırmak (Mamasın) sulamasında da çalışmalar hızla devam ediyor. İnşaatları tamamlanan Altınkaya, Sırabük-2 Göletleri ve Güzelyurt Göleti Sulama Yenileme Projesi ile Aksaray ilimizde 2019 yılı içerisinde 5 bin 116 dekar tarım arazisi daha borulu şebeke sulamaya kavuşmuş durumda.