DSİ Haberler


Artvin’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

19.06.2019

DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya, gölet ve sulama işleri yapmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor.

DSİ tarafından geliştirilen Artvin İçmesuyu Projesi ile Artvin Şehir Merkezinin içmesuyu problemi çözülüyor.

Artvin İçmesuyu İsale Hattında çalışmalar devam etmektedir. Proje kapsamında Hatila Deresinden alınacak 255 lt/sn kapasitesindeki içmesuyu 33 km’lik isale hattı ile Artvin Şehir Merkezinin hemen yukarısında bulunan Katrevan mevkiindeki arıtma tesisine getirilecektir.

Artvin İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı işinde bugüne kadar 27,1 km çelik borunun kaynak imalatları yapılmıştır. Regülatör maslakların betonarme imalatı tamamlanmış olup; vantuz ve tahliyelerin betonarme imalatları devam etmektedir. Vantuz ve vanaların montajları, fiber optik, AG, OG kabloların döşenmesi devam etmektedir.

Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatında da çalışmalar devam etmektedir. Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı işinde bugüne kadar tesviye kazıları yapılmış, istinat duvarları temel % 65 seviyesinde olup betonarme imalatları devam etmektedir. İdare Binasının ve Trafo Binasını, Klor Binası, Kimya Binası, Isı Merkezi, Belt Filtre Binalarının kaba inşaatları bitmiş olup; duvar imalatları ve Klor Temas Tankları ve Temiz Su Depolarının kaba inşaatları devam etmektedir. İsale hattı ve arıtma tesisi Artvin’in gelecekteki nüfusunu da dikkate alarak yapılmakta ve en az 50 yıllık periyotta Artvin Şehir Merkezindeki vatandaşlarımıza menba kalitesinde içmesuyu sağlanacaktır.