DSİ Haberler


Hatay Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesine Törenle Başlandı

18.06.2019

Hatay'daki Tahtaköprü Barajı'nda taşkınların önlenmesi ve Amik Ovası'nın sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak set yükseltme çalışmalarına düzenlenen törenle başlandı.

Törene; Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet, Bölge Müdür Yardımcısı Emrah Kaplan, DSİ 63. (Hatay) Şube Müdürü Mehmet Ekinci, DSİ'nin ilgili Şube Müdürleri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, çevre ilçelerin belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hatay'daki Tahtaköprü Barajı'nda taşkınların önlenmesi ve Amik Ovası'nın sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak set yükseltme çalışmalarına protokol konuşmalarının ardından başlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmada; Hatay'ın yarım asırlık hayalinin son noktasında olduklarını söyledi. Projenin Amik Ovası için "olmazsa olmaz" olduğunu ifade eden Yayman, şunları kaydetti: "Bu yıl Amik Ovası'na, Tahtaköprü Barajı 8 defa boşaldı ve doldu. Allah nasip ederse bu barajı yükselttiğimizde olağanüstü bir durum yaşanmazsa taşkınlar olmayacak, seli önleyeceğiz. Ovada da bazı sulanamayan yerler var. Proje sonunda ovada sulanmayan yer kalmayacak. Burası aynı zamanda önemli bir miktarda elektrik de üretecek. Yükseltme çalışmaları bittiğinde barajdaki su tutma kapasitesi iki katına, sulanabilir arazi miktarı dört katına çıkacak."

Set yükseltme çalışmalarının aralık ayında biteceğini vurgulayan Yayman, Hassa ve İslahiye belediyelerinin iş birliğiyle de baraj çevresinin çok güzel bir turizm alanına dönüştürüleceğini sözlerine ekledi.

Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu da Tahtaköptü Barajı'nın Ovadaki çiftçilerin hayat kaynağı olduğunu söyledi.

Çiftçilerin barajdaki suyu verimli bir şekilde kullanacaklarına inandığını kaydeden Hersanlıoğlu, barajın çok az bir maliyetle katma değeri en yüksek yatırım olduğunu anlattı.

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ise konuşmasında; Mevcutta sulanan tarım arazilerine 34 614 hektar ilaveyle toplamda 46 514 hektar arazinin sulanacağını ve yılda 20 000 000 KWS enerji üretimi sağlanacağını, bunun yanı sıra Karasu güzergahındaki Hassa İlçesi ile Kırıkhan ilçesi ve köyleri ile Havaalanı bölgesinin taşkından korunmasının da mümkün olacağını ifade etti.