DSİ Haberler


Aydın Karacasu Ataköy Barajı’nda Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

17.06.2019

DSİ Aydın’a yaptığı yatırımlarla Aydın ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Aydın ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Aydın ili Karacasu ilçesinde yapımı devam eden Ataköy Barajının temelden yüksekliği 32.5 metre, 1,43 milyon m³  su depolama hacmine sahiptir. Tamamlandığında Ataköy Mahallesinde 1.500 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek olan barajda çalışmalar devam ediyor.

Bu yıl itibariyle gövde dolgu imalatları, mansap yüzü koruyucu imalatları ile enjeksiyon imalatları tamamlandı. Gövde ön yüz membran imalatları %50 mertebesine ulaştı. İş kapsamında bulunan 2 adet regülatörün kazı imalatlarına başlandı. Ayrıca dolusavak beton imalatları tamamlandı.

Fiziki olarak %67 gerçekleşme sağlandı, 2020 yılında baraja ait tüm imalatların tamamlanarak su tutulması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla, Ülke ekonomisine yıllık 2.250.000 TL gelir artışı ve 50 kişiye daha istihdam sağlayarak, büyüyen milli ekonomimize katkı sağlayacak.