DSİ Haberler


Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak Konya Ovası Projelerinde İncelemelerde Bulundu

11.04.2019

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak 9 Nisan Salı günü KOP’un önemli projelerini yerinde inceledi. Program kapsamında DSİ 4. Bölge Müdürlüğünün büyük yatırımlarından olan Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi, AHİ Kanalı, Mavi Regülatörü ve Mavi Tünel su çıkış yapısı, Bozkır Barajı, Bağbaşı Barajı, Hadimi Tüneli ve Afşar Barajı gezildi.

Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinde brifing alarak programa başlayan Konya Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK daha sonra tesisi gezdi. Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi 2018 yılı içerisinde DSİ 4. Bölge Müdürlüğünce tamamlanarak KOSKİ Genel Müdürlüğüne devredildi. Konya musluklarının %98’inden Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinden gelen sular akıyor.

Programın ikinci durağı Mavi Regülatörü ve Mavi Tünel su çıkış yapısı oldu. 17 km uzunluğundaki Mavi Tünel 2015 yılında tamamlanmış ve Bağbaşı Barajında depolanan suları Konya’ya ulaştırarak asırlık rüyayı gerçekleştirmişti. Mavi Regülatör vasıtasıyla da suların bir kısmı 124 km uzunluğundaki AHİ Kanalından geçerek sulama amaçlı Hotamış Depolamasına, bir kısmı da Konya içmesuyuna ayrılıyor. KOP kapsamındaki Afşar ve Bozkır Barajları ile Hadimi Tüneli inşaatlarının tamamlanmasıyla yıllık 414 milyon m3 su Konya’ya aktarılacak.

KOP’un önemli ayaklarından olan 116 metre yüksekliğindeki Bozkır Barajı ve 127 metre yüksekliğindeki Afşar Barajında da incelemede bulunan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’a, DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar projeler demeti hakkında bilgi verdi. Bozkır Barajı ve Afşar Barajlarında depolanan suların Bağbaşı Barajına aktarılacağını, oradan da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya’ya ulaştırılacağını söyleyen DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, “18 km’lik Hadimi Tünelinde çalışmalar devam ediyor. Tünel Açma Makinesi (TAM) kurulum aşamasında ve yakın zamanda çalışmaya başlayacak. Tünel tamamlandığında Afşar Barajı’nda depolanan sular Bağbaşı Barajına aktarılacak. Söz konusu projelerin tamamı devasa projeler. Projeler demetinin bir kısmı tamamlanmış olmasına rağmen Konya’nın içmesuyu ihtiyacını 2050’li yıllara kadar karşılamış olduk ve sulamaya su ayırdık. Bozkır ve Afşar Barajları ile Hadimi Tünelinin de tamamlanmasıyla Konya ilinin içme ve kullanma suyu, çiftçilerimizin yüzünü güldürecek olan sulama suyu ile birlikte enerji üretimi de yaparak Konya ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Program Timraş Obruğunda yapılan inceleme ile sona erdi.