DSİ Haberler


Konya’da Evlerin %97’sine Mavi Tünelden Gelen İçme ve Kullanma Suyu İletiliyor

11.02.2019
Torosların memba suyu Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi vasıtası ile Konya’da musluklardan akıyor.

Konya ilinin artan su ihtiyacının karşılanmasında mevcut su kaynaklarının 2015 yılından itibaren yetersiz kalacağı hesaplandığından “Konya Mavi Tünel İçmesuyu Projesi” geliştirildi. Bu proje şehre güvenli ve uzun vadeli içmesuyu temini için son derece önemlidir. Proje ile Afşar, Bozkır, Bağbaşı Barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak sudan 100 milyon m3/yıl tahsis edilerek Konya il merkezi, Çumra ilçe merkezi ve İçeriçumra beldesinin 2050’li yıllara kadar su ihtiyaçları karşılanacak.

2 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın Çumra ilçesinin Seçme Köyü'nde düzenlenen merasimle "Konya Mavi Kanyon Memba Suyu İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisleri’nin açılışını gerçekleştirmişti.

Bu projenin hayata geçirilmesi için “Konya Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı” ve “Konya Mavi Tünel İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı” olmak üzere 2 ayrı ihale gerçekleştirilmişti.

1. Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi: 15 Haziran 2018 tarihinden itibaren şehre kademeli olarak su vermeye başlayan tesis 366 bin 850 m3/gün kapasiteye sahiptir. 17 Ekim 2018 tarihinde devir teslim protokolü imzalanarak KOSKİ Genel Müdürlüğüne devredildi. Tesisten bugüne kadar 33.3 milyon m3 su arıtılarak Konya şehrine verildi.

2. Mavi Tünel İçmesuyu İsale Hattı: 118,5 km’lik (çelik, düktil, CTP) uzunluğundaki isale hattının yaklaşık 85,5 km’si tamamlandı. (Hasanköy branşmanından 15 Haziran 2018 tarihinden itibaren kademeli olarak şehre su verilmeye başlanmıştır.) Katodik koruma, scada otomasyon işleri, hamsu pompa istasyonu ekipmanları montajı devam ediyor.

Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ile Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinin devreye alınması ile birlikte Konya’ya cazibeli olarak içmesuyu verilmeye başlanmış olup daha önce su temini için çalıştırılan 183 adet su kuyusu devre dışı bırakıldı. Devreye alınan proje sistemleri ile Konya ilinin yaklaşık % 97’sine Mavi Tünelden gelen içme ve kullanma suyu iletiliyor.