DSİ Haberler


Kanatlı Projesi Kapsamında 195 Bin Dekar Arazide Toplulaştırma Yapılıyor

05.02.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Elazığ iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu kapsamda çalışmaları devam eden Kanatlı Barajının tamamlanmasıyla Barajda depolanacak su ile Kovancılar ilçesi Demirci Ovası ile Karakoçan ilçesi Kuşcu Ovalarında bulunan 19 köye ait 70 bin 920 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

Kanatlı Barajı’nın dolusavak beton imalatları ve gövdede dolgu imalatları devam etmektedir.  Diğer taraftan Kanatlı Sulamasında tüm boruların montajı tamamlanmış olup, sanat yapılarının imalat çalışmaları devam etmektedir. İşin 2019 yılı içerisinde iş tamamlanması hedeflenmektedir. Kanatlı Barajının temelden yüksekliği 79 metre ve 43,90 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahiptir

Kanatlı Projesi Kapsamında Toplulaştırma Çalışmaları Devam Ediyor

Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde toplamda 28 yerleşim biriminde yaklaşık 195 000 dekar alanda yürütülüyor.

Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir.  Kanatlı Barajı ve Sulamasının tamamlaması ile 2018 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 49 147 560 TL katkı sağlanmasını hedeflenmektedir.