DSİ Haberler


Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

09.01.2019
"81 İl İçme Suyu Eylem Planı" çalışmaları kapsamında şehirlerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Iğdır’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılanmaktadır. 81 İl İçme Suyu Eylem Planıı hazırlanarak başlanan çalışmalar çerçevesinde şehirlerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içmesuyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

Bu kapsamında Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandığında 125 000 m³/gün arıtma kapasitesi ile Iğdır İl Merkezi ve Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık İlçeleri,  Halfeli, Melekli, Hoşhaber beldeleri ve bunlara bağlı 70 köy yerleşimine dünya standartlarında içilebilir su verilecek.

% 97 fiziki gerçekleşme sağlanan tesisin su kaynağı henüz inşaatı devam eden Ünlendi Barajıdır.

Ancak baraj inşaatı tamamlanıncaya kadar geçecek süre dikkate alınarak geçici bir kaptaj yapısı teşkil edilerek bağlantıları yapıldı. Arıtma Tesisi performans testlerine başlamaya hazır durumda. Binalardaki bütün mekanik imalatlar tamamlanmış olup, sadece işletmeye alma işleri kaldı.