DSİ Haberler


Bursa Büyükorhan Durhasan Barajı ve Sulaması Tamamlandı

07.01.2019
Proje ile 2 bin 430 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bursa’ya yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

   

       

Bu kapsamda Bursalı çiftçilerin yüzünü güldürecek ve ekonomiye büyük katkı sağlayacak Büyükorhan Durhasan Barajı ve Sulaması tamamlandı. 2019 yılı sulama sezonunda Durhasan Barajında depolanacak su ile 2 bin 430 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek. Temelden 39 metre yüksekliğindeki Durhasan Barajının 868 bin m³ su biriktirme hacmine sahip.

Bölgenin ekonomik potansiyeli hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörülüyor. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz ediyor.

Sulama şebekesi de tamamlanan proje 2019 yılı itibariyle işletmeye açılacak.  Proje ile 2018 fiyatları ile yıllık 1.295.328 TL gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.