DSİ Haberler


DSİ 20. Bölge Müdürlüğü 2018 Yılı Baraj Gölleri Balıklandırma Programı Tamamlandı

04.10.2018
Baraj göllerine 1.520.000 adet yavru balık bırakıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından depolanmış su kaynaklarını üretime kazandırmak, yöre insanına yeni iş imkanı sağlayabilmek önemlidir. Bu çerçevede, ekolojik dengenin sağlanması, mevcut balık türlerinin korunması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşlarımızın hayvansal protein ihtiyaçlarını su ürünlerinden karşılaması maksadıyla, her yıl düzenli olarak bölgedeki baraj göllerine yavru balıklar bırakılmakta, ayrıca bu çalışmalar sayesinde göllerdeki ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği oluşturabilecek bir ortama katkı sağlamaya gayret gösterilmektedir.

DSİ 20. (Kahramanmaraş) Bölge Müdürlüğü bu kapsamda yapılan çalışmalarla, baraj göllerimizde balık kapasitesini artırarak yöremizde balık avcılığının geliştirilmesini amaçlanıyor. Her yıl yapılmakta olan bu çalışmalarla baraj göllerinin aynı türe ait balık varlığının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının sürdürülebilir üretim sektörü oluşturup baraj gölünden istifade etmesi hedefleniyor.

1 milyon 520 bin pullu aynalı sazan yavrusu bırakıldı

Su ürünleri üretimi bakımından Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında Kahramanmaraş’ın en önemli iç su kaynağını Menzelet ve Sır Baraj ile Gaziantep in ise Karkamış Baraj Gölü oluşturuyor.

Kahramanmaraş Adatepe Barajına 150.000, Kandil Barajına 190.000,  Kılavuzlu Barajına 60.000, Kartalkaya Barajına 230.000, Menzelet Barajına 370.000, Sır Barajına 280.000 ve Gaziantep Karkamış Barajına 240.000 adet olmak üzere  toplamda 1.520.000 adet pullu ve aynalı sazan yavrusu bırakıldı.

Bölgedeki su ürünleri kaynaklarının geliştirilmesi, bu kaynaklardan ekonomik olarak yararlanılması, üretimin arttırılması ve su ürünlerinin plan ve hedeflerine uygun gelişmesini sağlamak amacıyla, Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü ekiplerince Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğü Yavru Balık Üretim merkezlerinden alınan 1.520.000 adet Pullu ve Aynalı Sazan yavrusu baraj gölüne sağlıklı bir şekilde bırakıldı. Ayrıca Elazığ Keban barajından getirilecek yayın balığının da bölge barajlarına bırakılması çalışması yapılıyor.