DSİ Haberler


Siverek İçme suyu Arıtma Tesisinde Çalışmalar Devam Ediyor

14.09.2018
GÖLSU projesi kapsamında Şanlıurfa'da nasibini aldı.

DSİ Şanlıurfa iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ili ve ilçelerimize son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Şanlıurfa ilimizde nasibini aldı.

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanmaktadır.

81 il için içme suyu eylem planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040/2050/2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Siverek İçme suyu Arıtma Tesisinde Çalışmalar Devam Ediyor

Bu plan çerçevesinde çalışmaları hızla devam eden Siverek içme suyu Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Siverek ilçesi temiz suya kavuşacak ve vatandaşlarımız daha sağlıklı içme suyuna kavuşacak.

Projenin tamamlandığında, Atatürk Barajından alınacak su isale hattı vasıtasıyla arıtma tesisine iletilerek, arıtılan su menba kalitesinde Siverek ilçesine verilecek. Siverek İçme suyu Arıtma Tesisinin günlük kapasitesi 110.000 m3.