DSİ Haberler


Mamasın Barajı Dubalı Su Alma Yapısı Kesin Kabulü Yapıldı

13.09.2018

DSİ 4. (Konya) Bölge Müdür Yardımcısı H. Koray Bilgi, DSİ 44. (Aksaray) Şube Müdürü Murat Nazar, Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürü İbrahim Pınarkara ile Aksaray Belediyesi yetkilileri ve ilgili personelin katılımıyla, 12 Eylül Çarşamba günü gerekli testler ve incelemelerin yapılmasının akabinde “Aksaray Mamasın Barajı Dubalı Su Alma Yapısı” işinin kesin kabul işlemleri tamamlandı.

Mamasın Barajı Dubalı Su Alma Yapısı projesi, Aksaray ili içme ve kullanma suyunda yaz aylarında meydana gelen koku, suyun rengi ile tadında meydana gelen problemlerin ve bu risklerden kaynaklanabilecek sağlık risklerinin önüne geçilmesi amacıyla ele alınmıştır.

Dubalı su alma yapısı sayesinde, Baraj suyunun en kaliteli olduğu seviyeden istenilen şekilde su alınabilecektir. Söz konusu yapıda bulunan boruların çapı, içme ve kullanma suyu ile beraber sulama suyu ihtiyacını da karşılayacak pik debiyi sağlayacak şekilde büyütülmüştür.

Kabul işlemlerinin ardından Aksaray İçme suyu Arıtma Tesislerinde incelemelerde bulunan heyet, “İçme suyu 1. Kısım İsale Hattı İnşaatı” işini yerinde inceleyerek çalışmalarda gelinen aşama ve işin ilerleyişi hakkında bilgi aldı.