DSİ Haberler


Afşar-Bağbaşı Hadimi Tüneli İncelendi

12.09.2018

DSİ 4. (Konya) Bölge Müdürü Birol Çınar başkanlığında; Bölge Müdür Yardımcıları H. Koray Bilgi, Hasan Deveci ile şube müdürleri ve ilgili personelden oluşan heyet, 11 Eylül Salı günü ‘Afşar–Bağbaşı Hadimi Tüneli İkmal İnşaatı’nda incelemelerde bulundu.

‘Afşar-Bağbaşı Hadimi Tüneli İkmal İnşaatı’ kapsamında bulunan tünelde ve Sazak portal girişinde yapılan çalışmaların yerinde incelenmesinin ardından, şantiye binasına geçilerek bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda projenin genel bir değerlendirmesi yapıldı, yüklenici firma yetkilileri tarafından iş programı ve çalışmaların ilerleyişi hakkında brifing verildi. Bölge Müdürü Çınar tarafından gerekli uyarı ve talimatlandırmaların yapılmasının ardından heyet şantiyeden ayrıldı.

Afşar-Bağbaşı Hadimi Tüneli İkmal İnşaatı;

Afşar ve Bağbaşı Barajları arasındaki kanal ve tünellerden müteşekkil derivasyon sistemi ile Afşar Hadimi Barajında depolanan su ile Taşkent, Kongul, Kurudere ve Hadim derelerinin akımlarının Bağbaşı Barajına aktarılması amaçlanmaktadır. İşin fiziki gerçekleşme oranı % 10’dur.

Afşar-Bağbaşı Hadimi İletim Tünelinin Karakteristikleri;

İletim Sistemi                              : 5.535 m Duvarlı Kanal + 553 m Çelik Sifon + 11.380 m trapez segman kaplamalı TAM (Tünel Açma Makinesi) tüneli + 6.610 m klasik tünel

Toplam boy                                : 24,078.00 m

Başlangıç su kotu                      : 1,201.85 m

İletim sistemi sonu su kotu        : 1,188.62 m

Duvarlı kanal kapasitesi            : 10.00 m³/s

Çelik sifon boru çapı                  : 2.30 m

TAM tüneli iç çapı                      : 4.40 m