DSİ Haberler


Çorum Oğuzlar Barajında Sona Yaklaşıldı

12.09.2018
Proje ile dünyaca ünlü Çorum Oğuzlar cevizinin verimliliği artarak milli ekonomiye yıllık 1 milyon 300 bin TL gelir sağlayacak.

DSİ Çorum’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çorum ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Temelden 52 metre yüksekliğindeki Çorum Oğuzlar Barajında çalışmalar hızla devam ediyor. Depolanacak su ile 1.780 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, dünyaca ünlü Çorum Oğuzlar Cevizinin verimliliğini artırarak milli ekonomiye yıllık 1 milyon 300 bin TL gelir sağlayacak.

Temelden yüksekliği 52 metre olan barajda, derivasyon hattı ve dolgu betonu tamamlandı.  Dolusavak beton imalatları devam ediyor. Vana odası, su alma yapısı ve kret düzenlenmesi yapılacak. %90 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşılan barajın 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.