DSİ Haberler


İmam Abdullah Türbesi Yeni Yerine Taşındı.

10.09.2018
Ilısu Barajı göl alanından etkilenen kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla yoğun mesai harcamaktadır.
Hasankeyf’te bulunan ve Ilısu Barajı'nın göl alanından etkilenen kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Zeynelbey Türbesi ve Artuklu Hamamı'nın Ardından Şimdi de İmam Abdullah Zaviyesi’nin yeni yerine Taşınmasına başlandı..

İmam Abdullah Zaviyesi’nin 3 parça halinde taşınması planlandı. Bu kapsamda ilk planda Zaviyenin türbe kısmı bu sabah başarıyla taşındı. Sabah saat 06:00’da başlayan taşıma işlemi hava şartlarının da müsait olmasıyla birlikte saat 07:30’da başarıyla tamamlandı. 850 ton ağırlığa sahip Türbenin taşıma işlemi yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu ve vatandaşlar tarafında da izlendi.  

 3. “Tarihi” Taşıma Operasyonu
DSİ Genel Müdürlüğümüz Hasankeyf’te bulunan ve Ilısu Barajı göl alanından etkilenen kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla yoğun mesai harcamaktadır. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası bilim insanlarından oluşan komisyonlar tarafından önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar kapsamında baraj sularından etkilenmeyecek olan Yukarı Şehir, yeniden düzenlenerek bir açık hava müzesi haline getirilmektedir.


Bununla birlikte baraj göl alanından etkilenen Aşağı Şehir’de yer alan tarihi ve kültürel varlıklar ise bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde son derece titiz metotlarla ya yerinde korunmaktadır ya da yeni yerlerinde konumlandırılmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde bir ilk olan ve 540 yaşında olması itibariyle dünya ölçeğinde bütüncül olarak taşınan en eski tarihi yapı sayılan, Zeynel Bey Türbesi’nin yeni yerine taşınması işlemi 12.05.2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1100 tonluk tarihi yapı taşıma işlemi boyunca hassas cihazlarla yapılan gözlemler neticesinde herhangi bir hasar almadan tamamen başarıyla yeni yerine taşınmıştır. Türbenin ardından taşıma tertibatı da dikkate alındığında yaklaşık 1 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı da 6 Ağustos 2018 tarihinde başarıyla yeni yerine taşınmıştır. 


Sıra İmam Abdullah Zaviyesi’ne Geldi
Ilısu Barajı göl alanında kalan İmam Abdullah Zaviyesi 3 parça (İmam Abdullah Türbesi, Minaresi ve Müştemilat Bölümü) halinde taşınacak ve Hasankeyf Yeni Yerleşkesinde yer alan Arkeopark Alanında bütüncül olarak sergilenecektir. İmam Abdullah Zaviyesi; Ortak avlu içerisinde kuzeyde bulunan ve içerisinde sandukanın da bulunduğu kare formlu türbe, türbenin hemen doğusunda yer alan minare (kule) ve bu yapılara güney yönde eklemlenen zaviye ve giriş bölümlerinden oluşan bir anıt yapıdır.  


Asıl zaviyenin XII. Yüzyılda Artuklular zamanında yapıldığı; yıkılması sonucu İmam Abdullah’ın türbesinin bulunduğu mekân esas alınarak Eyyûbi Sultanı Takıyyeddin Abdullah (1249-1294) zamanında yeniden inşa edildiği; türbe girişindeki kitabeye göre 878 (1478) tarihinde de Akkoyunlular tarafından tamir edildiği anlaşılmaktadır.

Nasıl Taşındı?
İmam Abdullah Zaviyesi’nin 3 parça (İmam Abdullah Türbesi, Minaresi ve Müştemilat Bölümü) halinde  taşınması planlandı ve bugün Türbe kısmı başarıyla yeni yerine taşındı. Sabah saat 06:00’da başlayan taşıma işlemi hava şartlarının da müsait olmasıyla birlikte saat 07:30’da başarıyla tamamlandı.

 Taşıma tertibatıyla birlikte 850 tona varan ağırılığı ile İmam Abdullah Türbesi mevcut konumundan 
2 400 m mesafede, 62 metre üst kottaki yeni konumuna taşındı. Zaviyenin Minaresinin önümüzdeki Perşembe günü müştemilatının ise ilerleyen günlerde taşınması planlanıyor.

İmam Abdullah Zaviyesinin yanısıra; Er - Rızk Camii,  Orta Kapı, Kızlar (Eyyubi) Camii, Koç Camii ve Süleyman Han Camii de taşıma-koruma yaklaşımı içinde ele alınacak diğer eserlerdendir.