DSİ Haberler


Bakanlar Turhan ve Pakdemirli Yusufeli Barajinda İncelemede Bulundu.

10.09.2018
Dev Projede İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Ak Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcıları Akif Özkaldı, Mustafa Aksu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yrd. Enver İzkurt, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, KGM Abdulkadir Uraloğlu ve beraberilerindeki heyet Artvin'in Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Barajı inşaatında incelemede bulundular.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ilk olarak Artvin'in Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Barajı inşaatı ve ilçenin yeni yerleşim yerini helikopterle havadan inceledi.


Bakanlar Turhan ve Pakdemirli ardından Yusufeli Barajı çalışmalarının koordine edildiği şantiyeyi ziyaret ederek burada düzenlenen koordinasyon toplantısında DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın’dan brifing aldılar.

Toplantının ardından Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaat alanlarında incelemede bulunan Bakan Turhan ve Pakdemirli’ye Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı ve DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın çalışmalar hakkında bilgi verdiler.
Bakan Turhan ve Pakdemirli incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundular.
Bakan Turhan, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli projelerinden Yusufeli Barajı'nın inşası dolayısıyla bazı yolların baraj gölü altında kaldığını söyledi.

Artvin'i Bayburt'a, Oltu üzerinden Erzurum'a bağlayan yolların bu baraj gölünün altında kaldığını belirten Turhan, "Baraj gölünün altında kalan yolların yeniden rölekasyon yolları yapılması için bu bölgede yaklaşık 75 kilometre uzunluğunda yeniden yol yapım projelerimiz var. Bu yollar arazinin dağınık olması sebebiyle ağırlıklı olarak tünellerle, viyadüklerle yapılıyor. Yaklaşık 2 milyar 800 milyon lira, 3 milyar lira civarında yol yatırımımız bulunuyor." dedi.

Turhan, bu yolları barajda su tutulmadan önce tamamlayıp hizmete almaya çalıştıklarını aktardı.
"Devletimiz Allah'a şükür uyumuyor, milletimize hizmet için var"

Bakan Pakdemirli ise "Büyük devlet olmak istiyorsanız mega projeler yapmanız lazım." ifadesini kullanarak yol boyu Bakan Turhan ile bölgedeki büyük projeleri incelediklerini söyledi.

Türkiye'nin büyük projelerinden olan Ovit Tüneli, Zigana Tüneli, duble yol, gölet ve barajları da gördüklerini anlatan Pakdemirli, "Bu tabii milletimiz açısından çok gurur verici. Büyük devlet olacaksanız iddialı projeler yapmanız lazım. Yusufeli Barajı da bu iddialı projelerden bir tanesi." diye konuştu.

Pakdemirli, bazı konuları incelemek ve yerinde görmek için bölgeye geldiklerine işaret ederek şunları kaydetti:
"Devletimiz Allah'a şükür uyumuyor, milletimize hizmet için var. Baraj inşallah 2020 yılında bitecek, bittiğinde ekonomimize yıllık 600 milyon lira katkısı olacak. Bugün itibarıyla Türkiye ekonomisinin temelleri Allah'a şükür çok sağlamdır, denilebilir ki 'Cari açığınız var', işte bu tarz mega projeler zaman içerisinde bittikçe bu cari açığımız da inşallah kesinlikle kalmayacaktır ve böylelikle de devlete, millete bu zor coğrafyalarda hizmet götürmenin yolunu inşallah hep birlikte bulacağız."

Bakanlar Turhan ve Pakdemirli'yi taşıyan helikopter, daha sonra Yusufeli ilçe merkezinden ayrıldılar.

Bakanların incelemelerinin bir gün öncesinde 7 Eylül akşamında Artvin DSİ 26 Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın Bölge Müdürlüğünde düzenlediği koordinasyon toplantısında Yusufeli Barajı ve HES Projesi başta olmak üzere DSİ Genel Müdürlüğümüz Artvin il yatırımları hakkında Bölge Müdürü Celal Tokalak’tan bilgi aldılar.

8 Eylül’de Bakanların Yusufeli Barajı ziyaretleri öncesinde Baraj inşaat çalışma alanlarında incelemede bulunan Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın’a Genel Müdür Yardımcımız Murat Dağdeviren, Daire Başkanlarımız, Artvin DSİ Bölge Müdürümüz ve kontrollük teşkilatı eşlik etti.