DSİ Haberler


DSİ Genel Müdürü Acu’dan Müjde Alanya İçme suyu İsale Hattı Ve Arıtma Tesislerinde Sona Gelindi

03.08.2018
Alanya ilçesinin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımın başkenti Antalya’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

“İçme suyu Temini için Dev Projeler İnşa Ediliyor”

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanmaktadır. 81 ilimiz için İçme suyu Eylem Planını hazırladık.

Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Bu kapsamda; Akdeniz’in incisi, ülkemiz turizminin başkenti Antalya’nın, Alanya ilçesinin içme suyu sorununu tamamen ortadan kaldırmak için projelendirilen Alanya İçme suyu İsale hattı ve Arıtma Tesisi inşaatlarında sona gelindi.

“Alanyalı Vatandaşlarımıza Memba Kalitesinde İçme suyu Sağlanacak”

Projenin su kaynağı Dim Barajıdır.

Alanya içme suyu arıtma tesisinde sızdırmazlık testlerine başlanmış olup, yakın zamanda içme suyu testlerine başlanacak. İsale hattında ise boru döşeme işlemleri tamamlanarak arıtma tesisine montaj çalışmalarında sona gelindi.

Proje ile Dim Barajı’ndan alınacak günlük 90.000 m³ ham su insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik esasına uygun olarak arıtılarak 484.610 kişiye yıllık 47,3 milyon m³ içme suyu temin edilecek, Alanya ilçesinin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır.