DSİ Haberler


Aydın Karacasu Barajı’nın Gövde ve Dolusavak Yükseltilmesi Tamamlandı

15.05.2018
Proje ile barajın su tutma kapasitesi 4,85 milyon metreküp artırıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aydın’da daha önce yapımı tamamlanan Karacasu Barajı’nın su tutma kapasitesinin artırılması için yürütülen gövde ve dolusavak yükseltilme inşaatını tamamladı. Proje ile barajın su tutma kapasitesi 4,85 milyon metreküp artırıldı.


DSİ Aydın’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara ise içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor. Bu çerçevede Karacasu’nun 5 km kuzeyinde Dandalaz Çayı üzerinde inşaatı tamamlanarak 2012 yılında su tutulup hizmete açılan Karacasu Barajı’nın gövde ve dolusavağı yükseltilerek baraj, 4,85 milyon m³ ilave depolama hacmine kavuşturuldu.

Baraj Nazilli ve Çevresinde 13 Yerleşim Yerine İçme Ve Kullanma Suyu Temin Ediyor

17,2 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan barajın kapasitesi yapılan bu çalışmalar ile 4,85 milyon m3 ilave ile 22,05 milyon m3’e çıkarılmış oldu. Yaklaşık 16 milyon lira yatırım bedeli ile kapasitesi artırılan Karacasu Barajı,  Nazilli ve çevresindeki 13 yerleşim yerine içme ve kullanma suyu temin ediyor. Baraj ayrıca bölgedeki zirai arazilere de su sağlıyor.