DSİ Haberler


Uşak İlimizin Çehresini Değiştirdik

19.01.2018
DSİ olarak son 15 yılda; Uşak şehir merkezine yıllık 6,4 milyon m3 içme suyu sağladık. 17 Baraj ve 12 Gölet inşa ettik. 94.560 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 85 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 46 derenin ıslahını tamamladık.

DSİ Uşak’ta yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Uşak ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 15 yılda; Uşak şehir merkezine yıllık 6,4 milyon m3 içme suyu sağladık. 17 Baraj ve 12 Gölet inşa ettik. 94.560 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 85 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 46 derenin ıslahını tamamladık.

Sulama Projeleri Bölge için Kalkınmanın Anahtarı

Son 15 yılda tamamladığımız 39 adet Sulama Tesisi ile Toplam 94.560 dekar zirai arazinin sulanmasını sağladık. Böylece çiftçilerimize yıllık 85 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

7 adet Sulama Tesisimizin inşası ise hızla devam ediyor. Ayrıca 7 adet Sulama Tesisi de planlama aşamasında.  

Uşak’a bugüne kadar bugüne kadar 17 Baraj ve 12 Gölet yaptık. 2 adet Baraj ve 5 Gölet’in inşaatı devam ediyor. Uşak’ta bugüne kadar 2 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile Uşak şehir merkezine yıllık toplam 6,4 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz. Ayrıca; 2 adet Sanayii kullanma Suyu Tesisinin inşaat çalışmaları da hızla devam ediyor.

Taşkın Koruma Tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda Uşak için son 15 yılda
46 adet dere ıslah tesisi yaparak, Uşak şehir merkezi, 44 meskûn mahal, 8.040 dekar araziyi taşkınlardan koruduk ve 2 adet Taşkın Koruma tesisinin yapımı devam ediyor.

Bölgesel Gelişim Projelerinde Çalışmalar Sürüyor

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Uşak ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU; “EGEGEP Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerini kapsamaktadır. Bu proje kapsamında, Uşak’ta hak ettiği hizmetleri alacaktır. EGEGEP kapsamında Uşak’a; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler 4 adet İçme suyu Tesisi, 35 adet Baraj ve Gölet, 46 adet Sulama Tesisi, 45 adet Taşkın Koruma tesisi olmak üzere toplam 130 tesis açılacaktır” dedi.

2017’de Uşak İlimizde 10 Adet Su Yapısını Tamamladık

DSİ olarak; 2017 yılında Uşak ilimizde 2 adet Baraj, 2 adet Gölet, 1 adet Sulama Tesisi ve 5 adet Taşkın Koruma Tesisini tamamladık.

Uşak 2018’e bambaşka bir vizyonla “merhaba” dedi. Dokuzsele Deresi Islah Projesi ile kentin çehresi değişti. 28 milyon liralık dev yatırım kenti modern bir görünüme kavuştururken, proje Uşak tarihinin en büyük çevre yatırımı olarak tarihe geçti. 2017 yılında Uşak’ta hizmete giren tesislerin toplam yatırım maliyeti ise 149 milyon 100 bin lirayı buldu.

Kurdeleleri Cumhurbaşkanı Erdoğan kesti

29 Kasım tarihinde düzenlenen toplu açılış ile 7.7 milyar liralık 375 tesisi vatandaşın hizmetine sunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Uşak’ta da 10 tesisin kurdelesini kesti.

Binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak

Kurdelesini kestiği tesisler arasında Uşaklı sanayicilerin yıllardır beklediği Merkez Uzundere ve Kocadere Barajları da bulunuyor. Bu iki Baraj, Uşak Organize Sanayi Bölgesine yılda ortalama 5 milyon 386 bin m3 su sağlayacak, binlerce kişiye iş imkânı doğacak.

Merkez Selvioğlu Gölet’i ile Eskisaray Gölet’i ise 3.430 dekar araziyi borulu basınçlı sistem ile sulayacak. İki proje bölge çiftçisine her yıl ortalama 3 milyon 300 bin lira kazandıracak.