DSİ Haberler


DSİ’den Çanakkale’ye İki Müjde Daha

10.11.2017
Çanakkale Bayramiç Zeytinli Barajı ve Yenice Torhasan Gölet’i Tamamlandı

DSİ Çanakkale’ye yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çanakkale’de tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Son 14 yılda Çanakkale ilimizde Ayvacık, Eceabat ve Gelibolu ilçeleri ile Evreşe Beldesine yıllık 10,28 milyon m3 içme suyu sağladık. 15 baraj ve 7 gölet inşa ettik. 407.240 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 264 milyon TL zirai gelir artışı sağlayarak, 33 derenin ıslahını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Çanakkale ili de nasibini almaktadır.

DSİ olarak, Çanakkale ilimizde iki projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Çanakkale Bayramiç Zeytinli Barajı ve Sulaması ile Çanakkale Yenice Torhasan Gölet’i ve Sulaması inşaatları tamamlandı.

Çanakkale Bayramiç Zeytinli Barajında depolanacak su ile 5.040 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Projenin tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 3 306 240 TL. katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.

Çanakkale ilimizde çalışmaları tamamlanan diğer bir proje ise, Yenice Torhasan Gölet’i Sulaması. Gölet’te depolanacak su ile 1.270 dekar zirai arazi sulanacak.

Projenin tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 319 530 TL. zirai gelir artışı sağlayacaktır.