DSİ Haberler


Bingöl Genç Çaytepe Barajı

10.11.2017

DSİ Bingöl’e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bingöl’de tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “1071 GÖLET ” projesi kapsamında Bingöl ilimiz de nasibini almaktadır.

Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Bingöl Genç Çaytepe Barajı ile 750 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Projede, Baraj Gövde Dolgusu tamamlanmış olup, dolusavak imalatları devam etmektedir. Toplam %85 fiziki gerçekleşme sağlanan iş, 21 Kasım 2017 tarihinde açılacaktır.

Temelden yüksekliği 30,00 metre olan barajın tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile dekar başına 893 TL. gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 669.550 TL. katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca; projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek, bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır.

Projenin Toplam Maliyeti: 6.807.000 TL. (2017 Yılı Birim Fiyatları İle)