DSİ Haberler


Gaziantep Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı Projesi İle Gaziantep’in Su İhtiyacı Karşılanacak

09.11.2017
Projede Fiziki Gerçekleşme %20’ye Ulaştı

Geleceğin Gaziantep’i ve Türkiye’si için, şehrin içmesuyu ihtiyacını karşılamak, Gaziantep'e, enerjiden bağımsız bir şekilde su getirmek ve uzun yıllar boyunca su kesintisi yaşatmadan, kaliteli ve uygun maliyetli su sağlamak için DSİ Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmalar neticesinde, Gaziantep'e 130 km mesafede Kahramanmaraş Düzbağ Mahallesinde bulunan Göksu Çayından su getirilebileceği görülmüş ve Düzbağ Projesi ortaya çıkmıştır.

Düzbağ Projesi ile başlangıçta regülatöre dayalı olarak çözümlenecek, regülatörün bitmesiyle Gaziantep %75 mertebesinde daha uygun maliyetle suya kavuşacak olup, Barajın bitmesiyle de tamamen cazibeyle, herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantepli vatandaşlarımız bu suya kavuşmuş olacaklar.

Gaziantep kentinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu teminini sağlamak maksadıyla, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilen Düzbağ projesi ile Göksu nehrinden bir regülatör aracılığıyla alınan 96,60 milyon m³/yıl su ile şehrin su ihtiyacı karşılanacak. 2025 yılında işletmeye alınması planlanan Düzbağ Barajının yapımının tamamlanması ile bu miktar 173,60 milyon m³/yıla çıkacak. Proje kapsamında; Regülatör, terfi merkezi, isale hattı, iletim hattı, dağıtım hattı ve tünel imalatları bulunmaktadır.

07.02.2017 tarihinde başlanılan projede iş %20 mertebesine ulaşmıştı. Bugüne kadar 34 km boru hattı döşeme ve 1.000 m tünel imalatı tamamlandı. Toplam Maliyeti 898.000.000 TL. olup, 07.02.2019 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir.