DSİ Haberler


DSİ’den Kütahya’ya Bir Müjde Daha

08.11.2017
Tavşanlı Kayı Göleti tamamlandı.

DSİ Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ olarak son 14 yılda Kütahya ilimizde 11 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 78.540 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 41 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 86 derenin ıslahını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr.Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kütahya ilimizde nasibini almaktadır.

DSİ olarak Kütahya’da bir Göleti daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek Kütahya Tavşanlı Kayı Gölet’inde depolanacak su ile 4.550 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

Temelden yüksekliği 29 metre olan Kütahya Tavşanlı Kayı Gölet’inin tamamlanması ile birlikte 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.