DSİ Haberler


Ankara Güdül Kırkkavak Barajı Tamamlandı

08.11.2017
DSİ’den Ankara’ya bir müjde daha...

DSİ Ankara’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Ankara ilimizde nasibini almaktadır.

Anadolu Gelişim Projesi (ORTAGEP) kapsamında bulunan Ankara ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 209.133 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 127.196.150 TL gelir artışı sağlanması, 108 Adet yerleşim yerinin taşkınlardan korunması hedeflenmektedir.

DSİ olarak Ankara ilinde bir Barajı daha tamamlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Ankara Güdül Kırkkavak Barajını tamamlandı. Barajda depolanacak su ile 4.500 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

Temelden yüksekliği 48.50 metre olan Ankara Güdül Kırkkavak Barajının tamamlanması ile sulanacak arazilerde oluşacak verim ve gelir artışı ile köylerin sosyo-ekonomik gelişmesinin hızlanacak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlanacaktır.