DSİ Haberler


DSİ’den İzmir’e Bir Müjde Daha

07.11.2017
Kemalpaşa Yukarı Kızılca Göleti tamamlandı.

DSİ İzmir’e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. İzmir’de tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ olarak son 14 yılda İzmir ilimize yıllık 59 milyon m3 içmesuyu sağladık ve İzmir’in içmesuyu problemini kökünden çözdük. 24 baraj ve 7 büyük gölet inşa ettik. 524.670 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 243,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.88 derenin ıslahını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında İzmir ilimizde nasibini almaktadır.

DSİ olarak İzmir’de bir Göleti daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek 3.190 dekar araziyi sulayacak Yukarı Kızılca Göletinin tamamladık. Rezervuar alanındaki düzenlemelerin ardından Gölette su tutmaya başlayacağız.

Temelden yüksekliği 22 metre olan Kemalpaşa Yukarıkızılca Gölet’inde depolanacak su ile bölgede modern basınçlı borulu sistem ile sulama yapılacağını ve sulu tarımdan elde edilecek gelir ile birlikte 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2.387.679 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.