DSİ Haberler


Bakan Eroğlu Ereğli’de 466 Milyonluk Yatırımın Temelini Attı
06.11.2017
Konya Ereğli’de düzenlenen törende Ereğli İvriz Sağ Sahil Modern Basınçlı Sulama Tesisinin temel atma merasimi gerçekleştirildi.

4 Kasım 2017 tarihinde Konya’nın Ereğli ilçesinde düzenlenen törene,  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Konya Valisi Yakup Canpolat, Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Ereğli’de temeli atılacak 1 adet tesis;

-Ereğli İvriz Sağ Sahil Modern Basınçlı Sulama Tesisidir..

İvriz Barajı sulamasının 247.200 dekar olan açık kanal sulama şebekesi borulu sisteme dönüştürülecektir. Böylece hem ürün artışı hem de su tasarrufu sağlanacaktır.  Maliyeti 466 Milyon TL.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Konya’ya 15 yılda 39 Milyar TL yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 15 yılda Konya ilimize 5 Milyar, 800 Milyon TL yatırımlar yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Konya’da 18 baraj ve 22 gölet inşa ettik. Konya’da 669.430 dekar araziyi sulamaya açtık. Böylece Konyalı çiftçilerimize yıllık 750 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 115 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Eroğlu; Ayrıca Bakanlık olarak Konya’da 94 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 6 şehir ormanı, 35 mesire yeri ve 9 bal ormanı ve tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Tabiat turizmini geliştirmek için yatırımlar yaptık. 50 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi ve Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk. ’dedi.

Eroğlu; Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ereğli ilçesine 2003-2017 yılları arasında toplam 480 Milyon TL yatırım yapıldı. Bugünde Ereğli İvriz Sağ Sahil Modern Basınçlı Sulama Tesisinin temelini atıyoruz. Proje ile İvriz Barajı sulamasının 247.200 dekar olan açık kanal sulama şebekesi borulu sisteme dönüştürülecektir. Böylece hem ürün artışı hem de su tasarrufu sağlanacaktır. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Konya’da 14.10.2012, 01.06.2013 ve 23.07.2014 Tarihlerinde Konya’ya Verdiği 2,36 Milyar TL’lik 172 Müjdenin 119’u tamamlandı 53 adenitinde çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konya Valisi Yakup Canpolat; 

‘’Temeli atılan Ereğli İvriz Sağ Sahil Modern Basınçlı Sulama Tesisi ile İvriz Barajı sulamasının 247.200 dekar olan açık kanal sulama şebekesi borulu sisteme dönüştürülecektir. Böylece hem ürün artışı hem de su tasarrufu sağlanacaktır.  Proje ile Ereğli çiftçisi artık daha çok gelir elde edecektir. Proje tamamlandığında ciddi anlamda sulu tarım imkânı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacak bir mevsimde birkaç çeşit ürün elde etme imkânı doğacaktır. Sayın Bakanımıza teşriflerinden dolayı ve verdikleri müjdelerden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Temeli atılan tesisin Ereğli’ye ve Konya ilimize hayırlı olsun. ” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Konya  İlimize 8 baraj 15 Adet Gölet, 41 Adet Sulama Tesisi, 102 Adet Taşkın Kontrol olmak üzere toplam 166 tesis inşa edilmiş iken,

Son 15 yılda, 18 adet Baraj 22 adet gölet ve 59 adet sulama tesisi ile 669.430 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 750 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Yılda yaklaşık 13 GWh/yıl elektrik ürettik. 115 adet dere ıslahı ile; 230 meskun mahal ve 8.585 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

GÖL-SU’ nun devamı olan 1071 Baraj Projesi ile 37 adet tesisi 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlayacağız. Bu işlerin 5 adedi tamamlanmış olup, kalan işler de tamamlandığında 68 130 dekar arazi sulu tarıma kavuşturulacaktır. 

Bugünde Ereğli İvriz Sağ Sahil Modern Basınçlı Sulama Tesisinin temelini atıyoruz. İvriz Barajı sulamasının 247.200 dekar olan açık kanal sulama şebekesi borulu sisteme dönüştürülecektir. Böylece hem ürün artışı hem de su tasarrufu sağlanacaktır.  Maliyeti 466 Milyon TL’dir.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN’a, Valimize, Milletvekilimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu tesisin ülkemize ve aziz Konyalı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.