DSİ Haberler


Yozgat Şefaatli Kumkuyu Gölet’i 2 Bin 970 Dekar Zirai Araziyi Sulayacak

03.11.2017
Yapımı Devam Eden Kumkuyu Göleti’nde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

DSİ Yozgat’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat’da son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak Yozgat’da son 14 yılda 4 baraj inşa ettik. Bununla birlikte, 141.410 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açılan arazilerden çiftçilerimize yıllık 82 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 47 adet derenin ıslahını tamamladık.

Bu kapsamda; Yozgat Şefaatli Kumkuyu Köyü sınırları içerisinde yapımı devam eden Kumkuyu Göleti’nde çalışmalar hızla devam etmekte olup, Kumkuyu Gölet’i tamamlandığında depolanacak su ile 2.970 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak.

Homojen toprak dolgu tipinde inşa edilen Kumkuyu Göleti’nin yüksekliği 27,50 metre olup, projede batardo, enjeksiyon, su alma yapısı, kondüvi, dolusavak ve %65 oranında gövde dolgusu imalatları tamamlanmış, gövdede kil ve filtre dolgu imalat çalışmaları ise aralıksız devam etmektedir.

Toplam yatırım bedeli 13 milyon lira proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile dekar başına 857,60 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 2.289.792,00 TL katkı sağlanması hedefleniyor.