DSİ Haberler


Bakan Eroğlu ve Elvan Karaman’da 120 Milyonluk Yatırımın Temelini Attılar

03.11.2017
Karaman’da düzenlenen törende toplam 8 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirildi.

3 Kasım 2017 tarihinde Karaman ilinde düzenlenen törene,  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Mersin Milletvekilleri, Karaman Belediye Başkanı, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Bakan Eroğlu ve Elvan temel atma merasimi öncesinde Karaman Valiliğini ziyaret ederek düzenledikleri Basın Toplantısında açıklamalarda bulundular. Ardından Karaman Belediyesini ziyaret eden Bakan Eroğlu ve Elvan buradan temel atma törenine katıldılar.

Temeli atılacak 8 adet tesisin;

-  2 adedi baraj ve sulama,

-  4 adedi gölet ve sulaması

-  1 adedi taşkın kontrol tesisi,

-  1 adedi OGM tesisidir.

120 milyon TL ‘ye mal olacak tesislerle;

-  5,29 milyon m³ su haznesi teşkil edilecek,

-  10 260 dekar alan sulu tarıma kavuşacak,

-  2 adet yerleşim yeri ve 550 dekar tarım alanı taşkınlardan korunacaktır.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan;

’Hükûmet olarak Karaman’a 15 yılda çok büyük yatırımlar yaptık yapmaya devam ediyoruz. 2003’ten günümüze kadar toplam 977 milyon TL ulaştırma ve haberleşme yatırımı yapılmıştır. Karaman’ı diğer şehirlere bağlayan devlet yollarını 245 km’ye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yollarını 584 km’ye uzattık. Böylece Karaman’a erişimi daha hızlı ve güvenli hale getirerek Karaman’daki karayolu ağını 829 km’ye ulaştırdık.2002 yılına kadar 19 km bölünmüş yol yapılmışken, son 14 yılda bölünmüş yol uzunluğunu  154 km’ye çıkardık. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu 15 yılda Karaman ilimize 4 Milyar, 500 Milyon TL yatırım yapmışlardır. Sayın Bakanımıza bu bakımdan teşekkür ediyorum. Teşriflerinden dolayı ve verdikleri müjdelerden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Temeli atılan tesislerin şehrimize hayırlı olsun. ” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Karaman’a 15 yılda 11 Milyar TL yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 15 yılda Karaman ilimize 4 Milyar, 500 Milyon TL yatırımlar yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Karaman’da 7 baraj ve 6 gölet inşa ettik. Karaman’da 76.870 dekar araziyi sulamaya açtık. Böylece Karamanlı çiftçilerimize yıllık 32 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 6 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Eroğlu; Ayrıca Bakanlık olarak Karaman’da 64 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 2 şehir ormanı, 5 bal ormanı ve 6 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Tabiat turizmini geliştirmek için yatırımlar yaptık. 9 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu ve Meteoroloji Radarı kurduk. ‘dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Karaman’a eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek, Bugün Karaman’a toplam yatırım bedelleri 115 Milyon TL’lik 14 Müjde veriyoruz. ’dedi.

Bu müjdelerin 7 âdeti DSİ’ye ait olup Bu tesislerin; 2’si baraj ve sulaması, 4’ü gölet ve sulama, 1’i taşkın koruma tesisidir. Bu işlerle; 10.260 dekar arazi sulanacak ve 2 mahalle, 550 dekar arazi taşkınlardan korunacaktır. ‘’dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Karaman Valisi Fahri Meral;

‘’Temeli atılacak tesisler ile Karaman çiftçisi artık daha çok gelir elde edecektir. Karaman ilimizde Sulama projeleri ile diğer tesisler tamamlandığında ciddi anlamda sulu tarım imkânı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacak bir mevsimde birkaç çeşit ürün elde etme imkânı doğacaktır. Sayın Bakanımıza teşriflerinden dolayı ve verdikleri müjdelerden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Temeli atılan tesislerin şehrimize hayırlı olsun. ” dedi.