DSİ Haberler


Kastamonu Hasanlı Barajı 10 Bin 630 Dekar Zirai Araziyi Sulayacak

01.11.2017
Çalışmaları devam eden Kastamonu Hasanlı Barajında depolanacak su ile 10,630 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak.

DSİ Kastamonu’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kastamonu’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son 14 yılda Kastamonu ilimizde 5 baraj inşa ettik. 159.900 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 187 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 46 dere ıslahını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kastamonu ilimizde nasibini aldı.

Bu kapsamda; çalışmaları devam eden Kastamonu Hasanlı Barajında depolanacak su ile 10,630 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak.

Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) tipinde inşa edilen Hasanlı Barajının yüksekliği 42,50 metre olup, Projede gövde dolgusuna ve sulama yapısına devam edilmektedir.

Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 14.112,600 TL katkı sağlanması hedefleniyor.